Ливърпул успя да заличи част от болката след загубения финал за Купата на Лигата срещу Манчестър Сити. Мърсисайдци разгромиха „гражданите“ с 3:0 в дербито на 28-ия кръг и удължиха негативната серия на „гражданите“ при гостуванията на „Анфийлд“. Дотук в историята на цялото съперничество Сити има само една-едничка победа на този стадион във всички турнири, а в сряда вечер тимът на Мануел Пелегрини дори не беше близо до втората. За пълните 90 минути „небесно сините“ отправиха едва 2 точни удара към вратата на Симон Миньоле, докато от другата страна Джеймс Милнър, Роберто Фирмино и Адам Лалана вкараха попаденията за победителите.

Загубата остави Сити на 10 точки от върха (с актив от 47 точки), а „червените“ записаха дубъл в първенството след успеха си с 4:1 на „Етихад“ по-рано през кампанията. Успехът изкачи тимът на Юрген Клоп до 8-ата позиция с 41 пункта.

Двубоят на „Анфийлд“ имаше предпазливо начало, което с нищо не предвещаваше бурята, която щеше да се стовари върху гостите. Тимът на Мануел Пелегрини се чувстваше комфортно, докато мърсисайдци имаха контрол върху топката, като на няколко пъти пробваха опасни контраатаки. В 23-ата минута Пабло Сабалета се спусна много опасно отдясно, за да догони топката и опита опасно центриране във вратарското поле. Симон Миньоле парира, но не можа да улови топката, с което създаде леко напрежение.

Секунди по-късно Хесус Навас нямаше проблеми да надиграе игралия като ляв бек в този мач Натаниъл Клайн. Испанецът центрира прострелно по тревата към далечната греда, където крачка-две не стигнаха на Серхио Агуеро да се докопа до подаването.

Последва период от 10-ина минути, в който страстите като че ли поуспокоиха, преди Адам Лалана да взриви трибуните. В 34-ата минута Джеймс Милнър намери своя сънародник в половината на Сити, а бившият капитан на Саутхемптън тръгна към вратата. Изненадващо за мнозина той нанесе шут с левия крак от около 26-27 метра, който мина покрай двама играчи на гостите и Джо Харт не видя навреме топката, която се плъзна до лявата му греда – 1:0.

Само 7 минути по-късно Ливърпул нанесе втори здрав шамар на опонента си. „Червените“ разиграха чудесно отдясно, където Фирмино забеляза включването на Милнър през центъра и го намери точно пред погледа на Отаменди. Англичанинът елиминира защитника с първото си докосване, а с второто шутира покрай Харт за 2:0.

Почивката между половремената не даде резултат за гостите, чийто вратар трябваше да се намесва решително още в 48-ата минута. Тогава Дивок Ориги се стрелна отдясно, нахлу в наказателното поле и шутира от остър ъгъл, а Харт плонжира, за да избие.

Всичко за Сити приключи в 57-ата минута, когато Ориги беше на път да загуби топката в половината на гостите. Лалана обаче притича зад него, взе я и тръгна напред, след което изведе Фирмино зад гърба на защитата. Бразилецът стреля без да обработва топката, като я прати до лявата греда – 3:0.

Три минути след попадението Харт отново трябваше да бъде висота, след като Милнър изпрати истинска тупалка към вратата на Сити. Вратарят на гостите съумя да избие с една ръка, иначе топката влиташе под гредата.

Пет минути преди края на мача Ливърпул можеше да увеличи аванса си, ако Джордан Хендерсън беше малко по-прецизен при изстрел от фаул. Капитанът на „червените“ стреля много опасно от около 25 метра, а Харт само изгледа как топката прелетя на сантиметри покрай десния му стълб.