Отборът на Ливърпул е, поне временно, новият лидер в английската Висша лига. Днес възпитаниците на Юрген Клоп надделяха изключително драматично с минималното 1:0 като гост тима на Уулвърхемптън в двубой от 15-ия кръг на първенството. Единственото и победно попадение реализира вездесъщият Дивок Ориги в четвъртата минута на добавеното време.

Gulliver/GettyImages
90 снимки

Мърсисайдци контролираха събитията на терена през целия двубой и направиха няколко големи пропуска, най-големият от тях на Диого Жота на празна врата. В самия край на срещата обаче на сцената излезе Ориги, който неведнъж е отбелязвал решаащи голове за тима, и отново се оказа спасителят за "червените".

С тази победа Ливърпул се изкачи, поне временно на върха в Англия, с актив от 34 точки, като е с една повече от Челси. Той обаче може да бъде изместен от шампиона Манчестър Сити, ако "гражданите" победят по-късно Уотфорд като гост. Уулвс остават на осмата позиция с 21 точки. В следващия кръг "червените" приемат Астън Вила със Стивън Джерард начело, но преди това гостуват на Милан в Шампионската лига. "Вълците" пък приемат Ман Сити идния уикетнд в първенството.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

В първия половин час на двубоя положения пред двет врати липсваха. Ливърпул контролираше повече топката и по-често атакуваше, но така и не стигаше до някакви опасности пред Жосе Са.

Първата реална голова ситуация дойде в 32-ата минута. Тогава Мохамед Салах комбинира със Садио Мане, който пък намери Трент Александър-Арнолд отдясно. Крайният бранител центрира на далечна греда, където Диого Жота засече с глава, но покрай дясната греда на Са.

В 38-ата минута „червените“ пропуснаха нов шанс за попадение. Жота изведе Адрю Робъртсън отляво в наказателното поле, а шотландецът пусна успореден на голлинията пас, но Салах не успя да засече от два метра.

„Вълците“ успяха да погледнат по-смело към вратата на Алисон в добавеното време на първата част. При първата ситуация бразилският страж успя да блокира Адама Траоре да достигне топката след едно центриране на Нури, а след това французинът нахлу в наказателното поле на гостите, но стреля много неточно.

Пет минути след началото на втората част Ливърпул пропусна нова чудесна възможност. Салах засече от движение центриране на Александър-Арнолд, топката стигна до Тиаго Алкантара, но неговият удар бе избит от Са. След това испанецът опита да направи добавка, но този път не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

След точно час игра мърсисайдци получиха нова златна възможност да поведат в резултата, но отново я пропиляха. Бившият играч на Уулвс Диого Жота, който днес има рожден ден, направи фрапантен пропуск. Вратарят Са излезе извън наказателното поле, но бе изпреварен от португалеца, който влезе в наказателното поле към опразнената врата. Двама защитници на „вълците“ застанаха на голлинията, а Мане беше свободен, но Жота реши да стреля силно и уцели в тялото Конър Коуди на голлинията.

В 68-ата минута Юрген Клоп вкара игра Дивок Ориги, който замени капитана Джордан Хендерсън. Малко след това Салах изведе със страхотно подаване Мане в наказателното поле, но сенегалецът не успя да овладее добре, а след това и фаулира Са.

Ливърпул продължаваше да атакува и да бъде по-опасен, но така и не успяваше да застраши сериозно вратата на домакините в следващите минути.

В 78-ата минута далечен изстрел на Александър-Арнолд прелетя над вратата.

Ливърпул успя да измъкне победата в четвъртата минута от добавеното време на срещата. Тогава Салах получи чудесен дълъг пас от Върджил ван Дайк, последва негов пробив отдясно, след което върна топката към Ориги, който овладя с гръб към вратата, обърна се и нанесе голов удар, като по този начин донесе успеха на своя тим и първото място в първенството.

FT | УУЛВЪРХЕМПТЪН – ЛИВЪРПУЛ  0:1

0:1 Дивок Ориги 90+4'

Стартови състави на двата отбора:

УУЛВЪРХЕМПТЪН (3-4-3): 1. Жосе Са – 23. Макс Килман, 16. Конър Коуди (к), 27. Ромейн Саис – 22. Нелсон Семедо, 32. Леандер Дендонкер ж.к., 8. Рубен Невеш, 3. Раян Аит Нори – 37. Адама Траоре, 9. Раул Хименес, 26. Хий-Чан Хуанг

Мениджър: Бруно Лаже

ЛИВЪРПУЛ (4-3-3): 1. Алисон – 26. Андрю Робъртсън ж.к., 4. Върджил ван Дайк, 32. Жоел Матип, 66. Трент Александър-Арнолд – 6. Тиаго Алкантара, 3. Фабиньо ж.к., 14. Джордан Хендерсън (к) – 10. Садио Мане, 20. Диого Жота, 11. Мохамед Салах

Мениджър: Юрген Клоп

Главен съдия: Крис Кавана, Англия

Стадион: „Молиню“, Уулвърхемптън, Англия