С цената на много усилия, брилятни изпълнения и доста треперене в края Ливърпул остана единственият тим с пълен актив от точки във Висшата лига през сезон 2018/2019. Тимът на Юрген Клоп спечели с 2:1 гостуването си срещу Челси в Лондон и така стана първият тим в историята на шампионата, който печели откриващите си 6 мача в две последователни кампании.

Шампионът на Европа имаше и немалко късмет срещу отбора на Франк Лампард, който особено през втората част се представи много силно. Попаденията на Трент Александър-Арнолд и Роберто Фирмино преди почивката се оказаха решаващи, докато Н'Голо Канте успя само да вдъхне надежди на "сините" за последните минути. Фактът, че в четвърти пореден мач отборът допусна 2 попадения в мрежата си, обаче натежа твърде много.

През първата част гостите бяха тези, които показаха клинична точност при головите ситуации и най-вече - при статичните положения. След паузата двубоят се измени много, като накрая лидерът в класирането откровено се задъхваше при постоянните атаки на Челси. В крайна сметка хората на Клоп запазиха преднината си от 5 точки (18 срещу 13) спрямо втория Манчестър Сити. Челси пък остава извън топ 10 - на 11-а позиция с 8 пункта.

Gulliver/Getty Images
27 снимки

Двубоят стартира с леко проучване от двете страни, което приключи много рязко в 14-ата минута, когато гостите откриха на „Стамфорд Бридж”. Хендерсън спечели нарушение вътре в дъгата. Салах и Трент Александър-Арнолд направиха заучено изпълнение, при което египтянинът с петичка чукна кълбото леко встрани от вратата. Последва гръмотевичен шут в горния ляв ъгъл – 0:1.

След попадението Челси се вдигна на щурм и заигра много по-добре. В 24-ата минута Андреас Кристенсен по страхотен начин изведе Ейбрахам зад защитата на съперника, а засада нямаше. Нападателят напредна съвсем сам срещу Адриан, но вместо да подаде вляво за непокрития Маунт, реши да завършва сам. Това доведе до невероятно спасяване с една ръка на испанеца.

Три минути по-късно Сесар Аспиликуета вкара топката в мрежата след серия от рикошети пред вратарското поле в наказателното поле на Ливърпул. При проверката на попадението с ВАР обаче съдиите забелязаха засадата на Мейсън Маунт по време на изграждане на атаката. Така резултатът остана в полза на мърсисайдци.

В 30-ата минута – само 3 след отменения гол – Ливърпул нанесе втори удар на опонента си. Александър-Арнолд и Робъртсън разиграха късно от пряк свободен удар отляво по атаката, а шотландецът центрира към вратарското поле. Кепа Арисабалага реши да остане на голлинията си, а Фирмино се извиси над всички и отбеляза за 0:2.

След почивката гостите се дръпнаха по-дълбоко в половината си и оставиха на Челси да владее инициативата, докато търсеха възможности да доубият интригата с контраатаки. В 47-ата минута Кепа Арисабалага направи решително спасяване при изстрел на Фирмино от упор.

Постепенно обаче тимът на Франк Лампард натрупа увереност и започна да притиска все повече и повече съперника си. В 70-ата минута Салах опропасти голова атака на Ливърпул, при която получи страхотен пас на Мане, оставил го съвсем сам срещу вратаря. Няколко секунди по-късно Челси намали резултата след брилянтни индивидуални действия на Канте. Французинът овладя топката пред дъгата, обърна се и финтира Фабиньо, след което продължи напред до границата на пеналта. Оттам той отправи знаменит шут покрай Ван Дайк и Матип, които твърде късно се сетиха да го затварят – 1:2.

Оттам нататък до края Челси беше пълновластен господар на терена и направи два ключови пропуска. Първият беше на резервата Миши Батшуай в 88-ата минута, когато нападателят беше оставен без никаква опека и с глава стреля на сантиметри покрай левия стълб.

В последните мигове от редовното време младият Мейсън Маунт не успя да донесе поне точката за „сините”. Маркос Алонсо отправи поредното си опасно центриране отляво, като този път го направи ниско по тревата. Матип беше безкрайно изостанал от Маунт, който се оказа на не повече от 6-7 метра спрямо вратата. Младокът обаче обърка крачката си, затова и неговият изстрел отлетя над целта.

След три дни днешните съперници ще имат своите първи ангажименти в турнира за Купата на Лигата. Ливърпул гостува на втородивизонния Милтън Кийнс Донс, докато Челси приема у дома Гримзби.

ЧЕЛСИ – ЛИВЪРПУЛ 1:2

0:1 Трент Александър-Арнолд 14'

0:2 Роберто Фирмино 30'

1:2 Н'Голо Канте 71'

Челси (4-3-3): Кепа Арисабалага – Сесар Аспиликуета /к/, Андреас Кристенсен (42' - Курт Зума), Фикайо Томори, Емерсон Палмиери (15' - Маркос Алонсо) – Жоржиньо, Н’Голо Канте, Матео Ковачич – Уилиан, Тами Ейбрахам (77' - Миши Батшуай), Мейсън Маунт;

резерви: Уили Кабайеро; Рос Баркли, Маркос Алонсо, Миши Батшуай, Педро Родригес, Кристиан Пулишич, Курт Зума.

Мениджър: Франк Лампард

Ливърпул (4-3-3): Адриан Сан Мигел – Трент Александър-Арнолд, Жоел Матип, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джорджинио Вайналдум, Фабиньо, Джордан Хендерсън /к/ (84' - Адам Лалана) - Мохамед Салах (90+1' - Джо Гомес), Роберто Фирмино, Садио Мане (71' - Джеймс Милнър);

резерви: Каомин Келехър; Джо Гомес, Адам Лалана, Джеймс Милнър, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Джердан Шакири, Риан Брюстър

Мениджър: Юрген Клоп

Стадион: „Стамфорд Бридж” (Лондон)

Главен съдия: Майкъл Оливър

-------

Най-интересното от мача минута по минута:

90+5' - КРАЙ НА МАЧА. Ливърпул с много усилия успя да опази преднината си и остава на върха с пълен актив от точки.

4 минути продължение на мача.

90' - Още един голям пропуск, този път на Маунт! Ливърпул не може да задържи топката в свое владение, а Челси не спира да търси гола. Уилиан разтегна атаката вляво за Алонсо, който този път центрира по тревата и намери Маунт съвсем сам при близката греда. Младокът обаче обърка крачката си и изпрати своя шут над гредата.

88' - Пропуск на Батшуай! Маркос Алонсо получи пространство за пробив отляво и отправи центриране към наказателното поле. Там нито Матип, нито Ван Дайк бяха близо до Батшуай, който от 8-9 метра стреля с глава на сантиметри покрай левия стълб.

71' - ГОЛ ЗА ЧЕЛСИ - 1:2! Канте собственоръчно матира защитата на Ливърпул! Френският национал получи топката пред дъгата, обърна се и финтира Фабиньо, след което продължи хода си. Ван Дайк и Матип бяха твърде пасивни и късно решиха да тръгнат към халфа, който по забележителен начин изстреля кълбото до лявата греда.

70' - Салах провали голова атака на Ливърпул. Мърсисайдци хванаха Челси на контраатака, а Мане проби отляво. Сенегалецът метна изумителен пас над защитата, с който намери Салах сам срещу вратаря. Египтянинът се провали при овладяването на топката и защитниците го застигнаха.

65' - Интересен пробив с дрибъл на Фирмино, който тръгна на рейд към дъгата и там остави топката за Вайналдум. Холандецът опита изстрел с по-слабия си ляв крак и резултатът беше разочароващ.

59' - Опит от Канте! Отборът на Ливърпул не успя да изчисти топката добре след центриране от ъглов удар. топката отиде у Канте, който от вътрешността на дъгата стреля по диагонал с левия крак. Топката премина опасно близо покрай основата на страничния стълб.

56' - Реферът Майкъл Оливър проведе кратък разговор с капитана на Ливърпул Джордан Хендерсън, в който му каза, че мърсисайдци трябва да започнат да вкарват топката по-бързо в игра. Малко по-късно съдията санкционира Александър-Арнолд с жълт картон, тъй като сметна, че английският национал систематично се бави с изпълнението на тъчове.

47' - Важно спасяване от Кепа! Александър-Арнолд центрира безупречно отдясно и намери Фирмино непокрит при далечната греда и встрани от вратарското поле. Бразилецът шутира от въздуха, а стражът на "сините" спаси виртуозно с една ръка.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45+3' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45+1' - Маркос Алонсо получи дълъг пас отляво по атаката на Челси и напредна, след което центрира остро по земята. Адриан създаде смут в редиците на Ливърпул, като първоначално изпусна топката, но бързо успя да я захлупи преди да бъде достигнат от цели трима играчи на съперника.

3 минути продължение към първото полувреме.

45' - Пропуск на Ейбрахам! Сесар Аспиликуета се включи отдясно по атаката за "сините" и центрира умело в зоната пред вратарското поле. Там Ейбрахам се пребори с Матип и от около 6-7 метра с глава нанесе изстрел, прелетял покрай дясната греда.

42' - Втора принудителна смяна за Челси - Курт Зума, който също е невъзстановен, заменя Кристенсен. В същото време Ковачич също с жестове показа, че изпитва болки.

40' - Сериозни проблеми за Андреас Кристенсен, който седна на земята и се държи за дясното бедро.

39' - Александър-Арнолд с дълъг пас намери Салах зад гърба на Маркос Алонсо, а египтянинът нахлу в пеналта. Той опита няколко финта и почти се измъкна покрай Фикайо Томори, който все пак в последния миг блокира опасния шут на нападателя.

30' - ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 0:2! Отново след статично положение! Гостите получиха пряк свободен удар отляво по атаката и встрани от наказателното поле. Топката беше разиграна късо, а Андрю Робъртсън центрира остро към вратарското поле. Там Кепа не излезе от голлинията си, а Фирмино надскочи всички и с глава от упор опъна мрежата.

27' - Челси за миг помисли, че изравни резултата чрез Сесар Аспиликуета след невероятен карамбол, но чрез ВАР съдиите отмениха попадението заради засада! Защитата на Ливърпул изглеждаше леко комично при центрирането на Уилиан по тревата и след серия от рикошети Аспиликуета прати топката в мрежата. Съдиите прегледаха детайлно атаката и установиха, че в нейния градеж Мейсън Маунт е изпаднал в положение на засада, така че голът не бе признат.

24' - ИЗУМИТЕЛНО СПЯСАВАНЕ ОТ АДРИАН, ОСТАНАЛ ОЧИ В ОЧИ СРЕЩУ ЕЙБРАХАМ! Андреас Кристенсен изненада защитата на Ливърпул с извеждащ пас по тревата в зоната между Ван Дайк и Робъртсън, а Александър-Арнолд покри засадата. Ейбрахам имаше възможност да комбинира с непокрития Маунт отляво, ала игра сам и Адриан с една ръка парира.

15' - Принудителна смяна в редиците на Челси. Рискът с Емерсон Палмиери отляво на защитата не се оправда и контузията му явно не е отшумяла. Маркос Алонсо зае мястото му като ляв бек.

14' - ГОЛ ЗА ЛИВЪРПУЛ - 0:1! Трент Александър-Арнолд и Салах матираха Челси от пряк свободен удар! Гостите спечелиха фаул точно пред дъгата, а Салах изпълни чрез подаване с пета, което премести топката встрани от стената на "сините". Александър-Арнолд заложи на силата и забоде топката неспасяемо в горния ляв ъгъл зад Кепа.

11' - Сериозна скорост от Мейсън Маунт по левия фланг. Младият ас на "сините" успя да прокара центрирането си покрай Александър-Арнолд. Андрю Робъртсън се намеси впечатляващо, блокирайки Уилиан, който се беше засилил да стреля.

6' - Добра акция на Ливърпул отдясно, Хендерсън центрира ниско по тревата към далечния край на наказателното поле. Там Аспиликуета направи решителен шпагат и изби топката в тъч.