Ливърпул си изкова класиране на четвъртфинал в Шампионската лига само с един мач с Порто. Още на "До Драгао" мърсисайдци извоюваха аванс, който прави реванша на Албиона след три седмици протоколен.

Мърсисайдци разбиха гостоприемните си домакини с 5:0 и само някакво рядко срещано футболно чудо може да им попречи да попаднат в Топ 8 на Турнира на богатите. Големият герой беше Садио Мане, който се отчете с хеттрик, а партньорите му от тризъбеца в атаката Мохамед Салах и Роберто Фирмино добавиха още по един гол.

А всъщност мачът не започна толкова лошо за португалците. Те бяха по-активни в началото и имаха своите шансове в тези моменти. Най-чистата възможност дойде пред Отавио в 10-та минута, когато получи топката около точката на дузпата и стреля, но в последния момент топката рикошира в защитник и излезе в корнер.

Гостите отвърнаха чак в 20-та минута, но тогава опитът на Садио Мане не донесе успех. Постепенно обаче англичаните взеха инициативата и нанесоха поредицата си от крошета, която предреши всичко.

Първото от тях дойде в 25-та минута. Тогава Жоржиньо Вайналдум направи пробив в наказателното поле и стреля, защитник отклони, но точно на крака на непокрития отляво на границата на наказателното поле Садио Мане. Сенегалецът стреля технично, топката беше отклонена от Жозе Са, но в крайна сметка се дотърколи в мрежата му - 1:0.

Четири минути след това последва и съкрушителното второ кроше в "драконовата" брадичка. Тогава Джеймс Милнър от позицията на Мане при гола стреля фалцово, но топката срещна гредата. И пак за късмет на мърсисайдци попадна на крака на непокрития във вратарското поле Мохамед Салах, който финтира бранител и пусна топката в опразнената врата за 2:0.

Последваха равностойни минути, в които Порто опита нещо като натиск, но твърде безплоден. Контрите на англичаните вещаеха опасност, но в крайна сметка нови намеси на Жозе Са не се наложиха.

"Бяло-сините" можеха да върнат интригата в 44-та минута, когато Тикиньо Соарес намери Отавио в наказателното поле и нападателят стреля без забавяне, но топката мина буквално на един сантиметър встрани от вратата.

Така в крайна сметка повече попадения преди почивката не паднаха. След подновяването на играта отново домакините погледнаха по-смело напред с цел да върнат поне част от интригата, но за сметка на това инкасираха още един гол.

В 53-та минута поредната смъртоносна контра на Ливърпул завърши с пас на Мохамед Салах за Роберто Фирмино зад защитата, но ударът на бразилеца беше отразен от Са. И пак, за кой ли път, за късмет на мърсисайдци топката попадна на крака на непокрития Садио Мане във вратарското поле и той оформи класиката.

Порто беше в шок. В тези моменти беше повече от ясно кой ще е победителят, а гостите вече се забавляваха и пестяха сили за предстоящите си тежки мачове. "Драконите" атакуваха, но без особена идея как да стигнат до попадение.

Хесус Корона се озова в добра позиция да обстрелва Лорис Кариус, но пропиля този страхотен шанс за португалците, а по подобен начин и Варис Маджид не успя да се възползва от възможностите пред себе си и гол за домакините така и не падна.

И пак, тъкмо когато те леко понадигаха глава, последва нов смъртоносен удар. В 70-та минута поредната убийствена контра на англичаните завърши с четвърто попадение. Джеймс Милнър получи топката отляво в наказателното поле и по магически начин я свърна за Роберто Фирмино около точката на дузпата. Бразилецът не чака втора покана и с прецизно изпълнение преодоля Жозе Са за 4:0.

Оттук-нататък този мач просто приключи. Порто не знаеше какво да направи, докато Ливърпул само се забавляваше и не искаше да прави погрома на съперника си още по-тежък. Макар че Садио Мане изпусна няколко положения, а Фирмино не беше точен малко преди да бъде сменен.

Сенегалецът обаче преследваше своя хеттрик и стигна до него в 86-та минута. Тогава Мане получи една топка на около 22-23 метра от голлинията и беше оставен да се огледа и да стреля без проблем. И топовният му изстрел се оплете в мрежата за крайното 5:0.

В крайна сметка този резултат се запази до последния съдийски сигнал и предопредели крайния победител. Така на реванша на 6 март на "Анфийлд" изходът ще е протоколен, а крайният победител вече е повече от ясен.

Порто: Жозе Са, Рикардо, Диего Рейес, Иван Маркано, Алекс Телеш, Ектор Ерера, Сержио Оливейра, Отавио, Ясин Брахими, Муса Марега, Франсиско Соарес;

Резерви: Икер Касияс, Макси Перейра, Йордан Ернандо Осорио, Оливер Торес, Хесус Корона, Гонсало Пасиенсия, Маджид Варис;

Ливърпул: Лорис Кариус, Трент Алекзандър-Арнолд, Върджил ван Дайк, Деян Ловрен, Андрю Робъртсън, Джеймс Милнър, Джордан Хендерсън, Жоржиньо Вайналдум, Садио Мане, Мохамед Салах, Роберто Фирмино;

Резерви: Симон Миньоле, Джо Гомес, Алберто Морено, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Адам Лалана, Дани Ингс, Жоел Матип.