Атлетико Мадрид спечели за трети път в историята си Лига Европа. След победата с 3:0 над Олимпик Марсилия в тазгодишния финал на втория по престиж турнир на Стария континент, „дюшекчиите“ триумфираха отново в надпреварата след успехите си през 2010 и 2012 година.

Големият герой за мадридчани на „Парк ОЛ“ в Лион бе Антоан Гризман. Френският национал реализира два от головете, а капитанът Габи добави още един.

Сересо: Гризман е играч на Атлетико и точка

Гризман определен за MVP на финала в ЛЕ

Чоло: Триумфът в ЛЕ е сбъдната мечта за Торес

Междувременно Атлетико отново бе без наставника си Диего Симеоне край тъчлинията. Аржентинският специалист изтърпява наказание след бурните си реакции в първия полуфинал срещу Арсенал и изгледа напрегнато дуела от ложите.

Олимпик Марсилия бе по-увереният тим след първия съдийски сигнал, но след една груба грешка в средата на първото полувреме, коствала и попадение в полза Атлетико, нещата бяха обърнати. Положението на състава на Руди Гарсия се усложни в още по-голяма степен, след като стана ясно, че капитанът Дмитри Пайе не може да доиграе двубоя. Опитният футболист страдаше от мускулна травма, като не успя да издържи до края и бе заменен в 32-ата минута.

Преди първия съдийски сигнал посланикът на Лига Европа Ерик Абидал показа трофея.

Марсилия започна много силно. Възпитаниците на Руди Гарсия владееха инициативата и бяха по-настоятелни. Те създадоха по-чистите ситуации, но една груба индивидуална грешка малко след средата на терена им коства инкасиране на попадение.

Още в 4-ата минута домакините създадоха опасно положение пред вратата „дюшекчиите“. Дмитри Пайе пусна много хубав пас към Валер Жермен, чийто удар, отправен почти фронтално на вратата на Ян Облак, мина встрани.

Така правят големите: Реал с хубав жест към Атлетико

Сериозна грешка в отбрана Марсилия позволи на Атлетико да поведе след 21 минути игра. Топката бе върната назад към вратаря Стив Манданда, който подаде напред, където Замбо Ангиса не успя да овладее и така буквално подари топката на Антоан Гризман, който си поведе стремглаво, навлезе в наказателното поле и откри за 1:0.

Французите опитаха да възстановят бързо ремито и създадоха напрежение пред вратата на испанците, но отбраната на мадридчани се справи безукорно.

Положението на френския тим стана още по-деликатно в 32-ата минута. Дмитри Пайе, който започна мача с мускулна контузия, не успя да издържи и се наложи принудителна смяна. Неговото място зае Макси Лопес.

Впечатление в този момент направи реакцията на Гризман, който е съотборник с Пайе в националния тим на Франция. Нападателя мигом се поинтересува от състоянието на сънародника си, който напусна терена със сълзи на очите.

„Дюшекчиите“ съвсем укротиха устрема на Марсилия, след като в началото на втората част (49-ата минута) нанизаха и втори гол. Антоан Гризман, който бе отдясно по атаката, видя много добре Коке и му пусна чудесен пас. В последствие той върна към френския голмайстор, а той овладя прецизно в пеналта и с майсторски удар мушна топката в мрежата на Манданда за 2:0.

В 53-ата минута испанският тим изпълни корнер. Гризман сервира топката на главата на Диего Годин, който обаче не успя да я насочи достатъчно точно и тя прелетя над напречната греда.

Мадридчани си спечелиха право да изпълнят фаул в 70-ата минута. Гризман си заложи топката отляво и след като центрира на близката греда, Хименес опита да играе. Той обаче не изпреварен и последва корнер, от които не произлезе нищо.

Късметът покри Атлетико в заключителните минути на срещата. Невероятен шанс се разкри пред Константинус Митроглу в 81-ата минута. Гръцкият национал отправи много прецизен удар с глава, но топката се отби в десния стълб на Облак.

Натискът, който упражниха марсилци в заключителните минути, не доведе до промяна в резултата, а Атлетико нанесе своя трети безпощаден удар в 89-ата минута. При отлична атака през лявата зона и последвала триходова комбинация, капитанът Габи овладя в наказателното поле и накара Манданда да вади за трети път в мача топката от мрежата си – 3:0.

В последните минути на срещата Гризман отстъпи място на Фернандо Торес. Това предизвика много емоции сред феновете на Атлетико. Както е известно, Ел Ниньо напуска тима на сърцето си след края на сезона, като ще го стори по подобаващ начин - с трофей.

Междувременно за статистиката остава факта, че Марсилия загуби за трети път финал във втората по значимост надпревара в Европа. Другите два случая датират от времето, когато турнирът все още носеше наименованието Купа на УЕФА.

Олимпик Марсилия - Атлетико Мадрид 0:3

0:1 Антоан Гризман 21'

0:2 Антоан Гризман 49'