Тимът на РБ Залцбург не успя да спре европейския шампион Ливърпул и загуби с 0:2 в решителна среща от група Е на Шампионската лига. Наби Кейта даде аванс на гостите в 57-ата минута, а Мохамед Салах удвои само минута по-късно. По този начин "мърсисайдци" печелят своята група с актив от 13 точки, с една повече от Наполи и ще продължи защитата си на трефея през пролетта на 1/8 финалите.

COOMMMEE OONNNNNNNN! ✊✊✊ #UCL #Liverpool #LFC #LiverpoolFC

Публикация, споделена от Liverpool Football Club (@liverpoolfc) на

"Червените" обаче трябваше да потреперят през първата част, когато домакините играха отлично и имаха няколко стопроцентови голови ситуации. Те отправиха цели шест точни удар и само добрите намеси на вратаря Алисон предотвратиха гол в своята врата. Втората част също започна с натиск на "биковете", но първото попадение на "червените" наклони везните в тяхна полза. Второто попадение, което дойде секнуди след първото напълно уби интригата. Египетската звезда на Ливърпул Мохамед Салах пък отправи цели 8 удара към вратата на Станкович, но реализира само едно от тези положения.

Отборът на РБ Лайпциг също ще продължи европейското си участие на пролет, но, само че в Лига Европа.

AND WE’RE THROUGH ✊ UP THE REDS ❤️ #LFC #LiverpoolFC #UCL #Liverpool

РБ ЗАЛЦБУРГ – ЛИВЪРПУЛ 0:2

0:1 Наби Кейта 57'

0:2 Мохамед Салах 58'

Срещата започна с натиск на домакините. Хи-Чан Хуанг получи извеждащ пас още в първата минута, но Върджил ван Дайк успя да го спре.

Минута по-късно Доминик Шоболшай нанесе първия удар към една от двете врати, но в аут. Секунди след това Енок Мвепу отправи и първия точен изстрел в срещата, но право в ръцете на вратаря Алисон.

Ливърпул отговори с опасна атака, при която Мохамед Салах бе изведен отдясно в наказателното поле и стреля, но вратаря на домакините Чичан Станкович успя да блокира удара и топката излезе в ъглов удар.

В 7-ата минута Такуми Минамино получи чудесен пас с пета от Хи-Чан Хуанг и веднага стреля, но отново Алисон успя да спаси.

В следващата атака Садио Мане отправи фалцов изстрел, но топката излезе в аут.

В 20-ата минута Мане стреля, но вратарят Станкович спаси, последва изстрел на Наби Кейта, който пък бе блокиран от защитник в черно, а Трент Александър-Арнолд завърши атаката с удар високо над гредата.

Две минути след това Хи-Чан Хуанг получи подаване на границата на наказателното поле отляво и опита да намери Ерлинг Холанд на точката за дузпа, но Алисон успя да улови топката точно пред норвежкия нападател.

120 секунди по-късно Холанд получи подаване отляво в пеналтерията и опита удар от малък ъгъл, но отново бразилският страж на „червените“ успя да улови.

В 29-ата минута Салах бе оставен непокрит в наказателното поле, но не успя да нанесе точен изстрел.

В 34-ата минута Ливърпул получи пряк свободен удар на добра позиция, но Салах стреля над вратата.

В добавеното време на първото полувреме Салах изведе Кейта сам срещу Станкович в наказателното поле, но стражът на домакините спаси.

Две минути след началото на втората част домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Деян Ловрен, но главният съдия подмина ситуацията.

Секунди след това Мане предостави страхотно подаване за Салах в наказателното поле, но за пореден път египтянинът не уцели очертанията на вратата.

В 50-ата минута отново Салах бе изведен зад защитата на Залцбург, но Станкович излезе извън наказателното поле и успя да спре в последния момент нападателя.

Минута след това Холанд нанесе хубав удар в наказателното поле, който премина покрай лявата греда.

В 53-ата минута Ловрен се контузи и се наложи в игра да се появи Джо Гомес.

В 57-ата минута „мърсисайдци“ стигнаха до така важния първи гол. Трент Александър-Арнолд обърна фронта на атаката наляво към Андрю Робъртсън, който пусна към Мане. Сенегалецът премина покрай защитник на Лайпциг и влезе в наказателното поле, където вратарят Станкович излезе да пресрещне Мане, който обаче центрира към точката за дузпа и Наби Кийта стреля с глава в опразнената врата – 0:1.

Веднага след това Ливърпул вкара и втори гол. Станкович отново закъсня и позволи на Салах да стигне пръв до топката. Последва удар на египтянинът от много малък ъгъл, но беше отлично насочен и топката се спря в мрежата на „биковете“ за втори път.

Домакините продължиха с атаките към вратата на „червените“, но така и не стигаха до чисти голови положения.

В 74-ата минута Минамино засече добре едно центриране в наказателното поле, но топката рикошира в негов съотборник.

Минута след това и Роберто Фирмино опита удар, но в аут.  Веднага след това и Джеймс Милнър влезе в игра и смени именно бразилеца.

В 77-ата минута Салах успя да навлезе в наказателното поле на Залцбург и си нагласи топката за изстрел, който обаче беше спасен от Станкович.

В 82-ата минута Мане стреля в накацателното поле, но Станкович предотврати нов гол.

Три минути преди края на срещата Кейта бе заменен от Дивок Ориги.

Стартови състави на двата отбора:

РБ ЗАЛЦБУРГ (4-4-2): 1. Чичан Станкович – 43. Расмус Кристенсен, 6. Жером Онгуене, 39. Максимилиан Вьобер, 17. Андреас Улмер (к) – 16. Златко Юнузович, 45. Енок Мвепу,14. Доминик Шоболшлай, 18. Такуми Минамино – 9. Хи-Чан Хуан, Ерлинг Холанд

Старши треньор: Джеси Марш

How the Reds line-up in the #UCL 🔴✨ #LFC #LiverpoolFC #Liverpool

ЛИВЪРПУЛ (4-3-3): 1. Алисон – 26. Андрю Робъртсън, 4. Върджил ван Дайк, 6. Деян Ловрен, 66. Трент Александър-Арнолд – 8. Наби Кейта, 14. Джордан Хендерсън (к), 5. Джорджиньо Вайналдум – 10. Садио Мане, 9. Роберто Фирмино, 11. Мохамед Салах

Старши треньор: Юрген Клоп

Главен съдия: Дани Макелие, Холандия

Стадион: „Ред Бул Арена“, Залцбург, Австрия