Ливърпул постигна категорична победа с класическото 3:0 като гост на вечния си съперник Манчестър Юнайтед в голямото дерби на „Олд Трафорд“ от третия кръг на английската Висша лига. Луис Диас откри в 35-ата, а след това и удвои в 42-ата, преди Мохамед Салах да оформи крайния резултат в 56-ата минута.

Снимки: Gulliver/GettyImages
87 снимки

Мърсисайдци бяха с класи над съперника си в неговия дом и пропуснаха да отбележат още няколко попадения, с които да направят резултата още по-разгромен. Това беше и перфектен мач за пристигналия през лятото на "Анфийлд" треньор Арне Слот, който спечели по категоричен начин сблъсъка срещу своя сънародник Ерик тен Хаг. Той се превърна и в първия мениджър на „червените“, който печели първия си мач като гост срещу Юнайтед от 88 години насам.

По този начин Ливърпул запази 100%-вия си актив от началото на сезона с три победи и девет точки, колкото има единствено Манчестър Сити, който е първи само заради двата си отбелязан гола повече - 9 срещу 7. Манчестър Юнайтед пък записа втора поредна загуба и остава само с три пункта на незавидната 14-а позиция. В следващия кръг, който ще бъде след паузата за национални отбори, мърсисайдци приемат Нотингам Форест, докато "червените дяволи" ще се отърсват от тежкото поражение с гостуване на новака Саутхемптън.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед – Ерик тен Хаг, бе направил три промени, спрмо загубата с 1:2 от Брайтън преди седмица. Летните нидерландски попълнение Джошуа Зиркзее и Матайс Де Лихт за първи път бяха титуляри, като замениха контузения Мейсън Маунт и Хари Магуайър. Алехандро Гарначо пък влезе на мястото на Амад Диало. На вратата бе Андре Онана, а в защита действаха Нусаир Мазрауи, Де Лихт, Лисандро Мартинес и Диого Далот. В центъра оперираха Каземиро и Коби Мейно. По крилата нападаха Гарначо и Маркъс Рашфорд, докато капитанът Бруно Фернандеш бе Зиркзее на върха на атаката.

96 снимки

Новият треньор на Ливърпул - Арне Слот, заложи на същия състав, който пусна при победата над Брентфорд с 2:0 преди седмица. Новото попълнение Федерико Киеза не бе в групата за мача. Вратар бе Алисон и пред него бяха разположени Андрю Робъртсън, капитана Върджил ван Дайк, Ибрахима Конате и Трент Александър-Арнолд. В центъра отново бяха Алексис Мак Алистър и Райън Гравеберх. В предни позиции оперираха Луис Диас и Мохамед Салах по крилата, а Доминик Собослай действаше зад „фалшивата деветка“ Диого Жота на върха.

КЛАСИРАНЕ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Домакините опитаха натиск в първите минути на срещата, като стигнаха първи до ъглов удар, но не и до удар към вратата. Това сториха гостите от Ливърпул в четвъртата минута, когато капитанът Върджил ван Дайк отне топката от сънародника си Джошуа Зиркзее на центъра, след което подаде за Диого Жота отляво в наказателното поле. Португалецът стреля по диагонала, но в аут.

В шестата минута „червените“ пратиха топката във вратата на Андре Онана, но гол нямаше. Райън Гравенберх направи чудесен самостоятелен рейд в половината на Юнайтед, след което стигна до наказателното поле и раздаде вляво за Луис Диас. Колумбиецът центрира успоредно на голлинията, като Мохамед Салах леко докосна топката и тя стигна до Трент Александър-Арнолд на втора греда. Бранителят шутира от няколко метра с десния крак и отбеляза, макар Диого Далот да опита да изчисти. Попадението, обаче, беше прегледано със системата ВАР и отменено заради това, че Салах бе в нередовна позиция.

В следващите минути "червените дяволи" изпълниха още един корнер, но отново не се стигнаха до нещо опасно за Алисон. Ливърпул, от своя страна, комбинираше умело, но също не успяваше да застраши вратата на Онана.

След половин час игра мърсисайдци имаха предимство във владението на топката и се задържаха по-често в половината на съперника, но не намираха начин да преодолеят защитата на съперника. . Юнайтед пък изчакваше своите шансове на контраатака.

По-настойчивата игра на Ливърпул даде резултат и този път резултатът беше открит в 35-ата минута. Каземиро сбърка с подаването си и Гравенберх отне на центъра, след което тръгна на пробив към наказателното поле. Нидерландецът подаде надясно за Салах, който центрира към далечната греда, а там и Доминик Собослай, и Луис Диас бяха оставени непокрити, като колумбиецът засече с глава и прати топката във вратата на Онана без шанс да бъде спасена – 0:1.

Домакините отговориха в 39-ата минута, когато капитанът Бруно Фернандеш беше намерен с хубав пас на десния фланг, след което опита центриране, което рикошира в Александър-Арнолд. Топката попадна в Нусиар Мазрауи, който шутира опасно между краката на Ван Дайк, но Алисон беше на точното място и парира отлично удара на мароканеца.

Ливърпул нанесе втори смъртоносен удар три минути преди почивката, когато удвои преднината си. Отново Каземиро беше големият грешник за Юнайтед, след като позволи на Диас да му отнеме топката. След това Алексис Мак Алистър я взе и подаде отново за колумбиеца, който пък видя Салах на десния фланг. Египетската звезда напредна в наказателното поле и с чудесно подаване върна за Диас, като там пасивен остана Лисандро Мартинес, а крилото на гостите нанесе страхотен удар с десния крак по тревата без подготовка и отбеляза в долния ляв ъгъл на Онана – 0:2.

На почивката Ерик тен Хаг предприе промяна, като извади Каземиро и пусна на негово място младия Тоби Колиър.

Седем минути след почивката Ман Юнайтед имаше добър шанс да върне едно попадение. Маркъс Рашфорд комбинира с Коби Мейно в половината на Ливърпул и след това даде чудесен дълъг пас за Тоби Колиър, който бе зад Ибрахима Конате и свали с глава за Джошуа Зиркзее. Нидерландецът стреля технично с десния крак от границата на наказателното поле, но Алисон се хвърли в левия си ъгъл и спаси.

Ливърпул, обаче, отговори подобаващо и заби трети гол във вратата на своите домакини в 56-ата минута. Мак Алистър отне топката от Мейно в половината на Юнайтед и веднага намери Доминик Собослай, който напредна на скорост и изведе Мохамед Салах отдясно в наказателното поле. Египетският национал веднага намери отлично топката с левия крак и с прецизен удар не остави шансове на Онана в долния му ляв ъгъл – 0:3.

Юнайтед изглеждаше в шок и веднага след изпълнението на центъра „червените дяволи“ можеха да допуснат и четвърто попадение в своята врата. Колиър върна назад за Мартинес, който сбърка с подаването си към Далот, което бе пресечено от Салах. Звездата на гостите напредна, влезе отдясно в наказателното поле, премина покрай Лисандро и Мейно, след което шутира, но над вратата и пропусна страхотна възможност. Секунди след това още един негов удар премина встрани от вратата.

В 63-ата минута Алисон направи важно спасяване и запази аванса на Ливърпул. Бруно Фернандеш центрира отдясно, но подаването бе по-дълго. Все пак Рашфорд достигна до топката отляво и центрира в наказателното поле, където Андрю Робъртсън допусна грешка и остави Зиркзее да стреля с глава, но бразилският страж бе отново на точното място и предотврати сигурен гол.

Четири минути по-късно Собослай бе изведен отдясно в зоната на Далот, напредна и центрира в наказателното поле, където влезлият преди секунди Коди Гакпо изпревари Мазрауи и стреля с глава, но в аут.

В 73-ата минута Далот комбинира добре с резервата Амад Диало отдясно в наказателното поле, който центрира към точката за дузпа, където Лисандро Мартинес бе изпуснат от Гравенберх и опита акробатичен изстрел, но покрай дясната греда на Алисон.

Пет минути по-късно Колиър комбинира с Рашфорд на десния фланг, който центрира към далечната греда, а там Ван Дайк не действа концентрирано и позволи на Зиркзее да засече, но неточно.

Докрая мачът просто се доиграваше, след като Ман Юнайтед така и не можеше да измисли нещо стойностно в атака. В 89-ата минута Дарвин Нунес опита изстрел пред наказателното поле, но покрай лявата греда на Онана в аут.

По този начин Ливърпул записа нова убедителна победа срещу големия си съперник и оглавява класирането заедно с Манчестър Сити с пълен актив от точки след първите три кръга.

FT  | МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ЛИВЪРПУЛ  0:3

0:1 Луис Диас 35'

0:2 Луис Диас 42

0:3 Мохамед Салах 56'

Отменен гол: Трент Александър-Арнолд (Ливърпул) 6'